ROZKULAČENO! Půlstoletí perzekuce selského stavu

22.05.2017

Ústav pro studium totalitních režimů

ve spolupráci s Farmou Moulisových a Bezejmennou čajovnou pořádají výstavu

ROZKLUČENO!
Půlstoletí perzekuce selského stavu

Výstava připomíná změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených - „kulacky“ ocejchovaných hospodářů - mapuje období jak během násilné kolektivizace, tak i následně v podmínkách kolektivizovaného hospodářství. Nebude chybět ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla.

Výstavu zahájí Pavel Moulis a hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který nad výstavou převzal záštitu; dále promluví předseda  Asociace soukromých zemědělců Plzeňsko Petr Hodan a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

O hudební doprovod se postará významná česká violoncellistka a zpěvačka, několikanásobná držitelka hudební ceny Anděl, Dorota Barová.

Součástí výstavy je i zážitkový workshop pro střední školy – „Den, kdy se mlčelo.“ Ten kreativním způsobem studentům zpřítomňuje svévolný přechod ze soukromého vlastnictví výrobních prostředků v zemědělství na vlastnictví kolektivní. Účastníci se v něm přenesou do jedné jihočeské vesnice v období kolektivizace a vžijí se do situací a dilemat jejích obyvatel. Workshop pracuje se vzpomínkami pamětníků těchto událostí zaznamenaných na portále Paměť národa. Workshop je realizován ve spolupráci s lektory Post Bellum o.p.s. a s podporou Plzeňského kraje. Plzeňský kraj dále finančně podpořil návštěvu výstavy studenty středních zemědělských škol spojenou s exkurzí právě na Farmě Moulisových.

Výstava bude otevřena od soboty 27.5. do 30.6. 2017. Zájemci se mohou objednat na telefonním čísle 607 073 229. Na stejném čísle je možné objednávat účast na workshopu Den, kdy se mlčelo a exkurzy na farmě Moulisových. 

»zpět do archivu novinek